Zkoušeli jste si někdy vyrobit vlastní zmrzlinu? Není to ve skutečnosti tak těžké, jak by se mohlo zdát. A výsledek je často opravdu fascinující. Domácí zmrzlina je totiž jedinečný a mnohdy chutná lépe než komerční zmrzlina z obchodu nebo cukrárny. Aby ne. Jen vy určíte, jakou bude mít příchuť a jak bude chutnat. Se základem si nemusíte lámat hlavu, stačí si pořídit naši univerzální smetanovou směs. Že to už nebude domácí? Ale kdeže! Na výrobu směsi na zmrzlinu nepoužíváme geneticky modifikované suroviny. Navíc jsou všechny zmrzliny nejen bez lepku, ale také bez veškerých éček.
Výhoda výroby domácí zmrzliny:
- Vytvoříte zmrzlinu, kterou nenajdete v žádném obchodě ani cukrárně.
- Můžete vyzkoušet jakoukoliv příchuť a jejich kombinace. Cokoliv vás napadne.
- Překvapíte nejen svou rodinu, ale také přátelé mraženými pochoutkami. Zmrzlinu lze využít také k výrobě dezertů.
- Můžete si vyhrát s množstvím cukru a budete mít pod dohledem veškeré použité suroviny.
Další příchutě zmrzlinových směsí najdete v sekci E-shop
Stroj na zmrzlinu? Není třeba
Ačkoli už několik staletí známe stroje na zmrzlinu a v posledních letech se samozřejmě rozšířili i na domácí použití, my žádný speciální zmrzlinovač potřebovat nebudeme. Vystačíme si s tím, co máme doma. Koneckonců, jak myslíte, že se vyráběla zmrzlina předtím, než byl vynalezený speciální stroj na zmrzlinu? Ano, s přístroje by byla zmrzlina hladší a měla jemnější strukturu, ale kousky jsou mnohdy v ledovém dezertu žádoucí. Záleží jen na vás, jakou strukturu zmrzliny vytvoříte.
V podstatě jediné, co budete potřebovat k výrobě zmrzliny je šlehač. A samozřejmě také mrazák. Bez toho se neobejdete v žádném případě. Pokud však nemáte stroj na zmrzlinu a chcete, aby byla vaše domácí zmrzlina opravdu luxusní, budete muset stloukat zmrzlinu při zmrazování. Do směsi je totiž vhodné zakomponovat velké množství vzduchových bublin. Zmrzlinový základ stačí během zmrazování několikrát energicky promíchat vidličkou, případně ručním mixérem. Promíchání je vhodné vždy po 45 minutách.
Ledové krystalky? Zbavte se jich
Jednou z největších překážek ve výrobě zmrzliny je totiž tvorba nepříjemných ledových krystalků, které mají tendenci se během mražení zvětšovat v případě, že je ve zmrzlinové směsi příliš mnoho vody a pokud počáteční zmrazení trvalo příliš dlouho. Problém se dá řešit nejen promícháváním. Máte také další možnosti.
Můžete si pohrát s přísadami. Přidat tuk nebo cukr, případně trochu alkoholu. Vyšší obsah tuku ve smetaně totiž znamená lepší schopnost zadržovat vzduch. Více tuku v základu zmrzliny do určité míry zlepšuje stabilitu i texturu. Navíc eliminuje tvorbu ledových krystalků. Bohužel však příliš tuku také znamená, že zmrzlina může mít mastnou a zrnitou strukturu. Je tedy důležité dbát na to, aby se šlehačka nevyšlehala příliš do tuha. Nechcete přece utlouci máslo. Velký obsah tuku také mate jiné chutě.
Jednou z možností je tedy místo mléka nebo smetany použít kondenzované mléko, případně sušené odstředěné mléko. Využít můžete také cukr. Jeho přidáním zabráníte krystalizaci ledu. Mnohem více než obyčejný bílý cukr vám přitom pomůže glukózový sirup nebo med. A pak je tu ještě jedna možnost. Krystalizaci ledu zabrání také přidání určitého množství alkoholu. Obvykle se přidává neutrální alkohol jako je třeba vodka.
Čím déle v mrazáku, tím horší
Je jasné, že množství ledových krystalků můžete ovlivnit také dobou mražení. Čím déle trvá mražení, tím větší ledové krystalky se tvoří. Dobré je tedy veškeré ingredience předchladit před zahájením zmrazování. Mrazák by měl být také dostatečně studený. A podstatné je také v jaké nádobě zmrzlinu mrazíte. Ideální je zmrazit ji v uzavřené nádobě, která je mělká. Čím hlubší by byla, tím déle bude trvat, než zmrzlina zamrzne úplně celá.
Než si na ni pochutnáte
Zmrzlina by měla být před podáváním v mrazáku asi 4 až 6 hodin. Po této době by měla být připravena ke konzumace. Pozor si však dejte v případě, že do ní přidáváte zmíněný alkohol. Ten totiž zpomalí dobu mrazení. Nezapomeňte to tedy vzít v úvahu pokud připravujete zmrzlinu například na večírek. Než se zmrzlina začne podávat, nechte ji alespoň 20 minut vyndanou z mrazáku, aby trochu změkla. Pokud spěcháte, můžete ji dát na pár sekund do mikrovlnné trouby. Opravdu stačí 5 až 10 sekund. Takto rozpuštěnou zmrzlinu je však nutné zkonzumovat. V žádném případě ji znovu nezmrazujte.
Alergie a jiná omezení
Naše zmrzlinové směsi se skládají ze sušeného plnotučného a odtučněného mléka, cukru, hroznového cukru a fruktózy. Tato zmrzlinová směs tedy není bezlaktózová. Všechny naše zmrzliny jsou však zcela bezlepkové a nikdy nepoužíváme geneticky modifikované suroviny. Ze směsi si můžete vyrobit nepasterovanou i pasterovanou zmrzlinu.
Zdroje: